Ikviens vēlas iemūžināt sev svarīgus momentus. Vieniem pilnīgi pietiek ar viedtālruņa kameru, cits priekšroku dod spoguļkamerai, bet ir situācijas, kad tālruņa iespējas nav pietiekamas, bet spoguļkamera ir vienkārši par lielu. Tad atliek piemeklēt savām vajadzībām atbilstošu piedzīvojumu (action) kameru. Zparks iepazīst SJCAM M20 un M10+.
Apskatam ar SJCAM Latvija atbalstu, pieejamas divas labākās SJCAM piedāvājumā atrodamās kameras – M20 un M10+. M20 ir jaunākā un mazākā/vieglākā kamera, bet M10+ ir iespējām bagātākā M10 sērijas, kurā ietilpts trīs kameras (M10, M10 Wifi un M10+), pārstāve. M10+ no M10 sērijas ir vienīgā, kas aprīkota ar žiro stabilizāciju un spēj uzņemt 2k (2560×1440) video.
Abu kameru standarta komplektācijā ietilpst 15 dažādi aksesuāri, kas ļauj to nostiprināt dažādos veidos. Jāatzīst, ka konkurentu izstrādājumiem tik bagātīga komplektācija parasti nav. Arī ūdensdrošs ietvars ietilpst komplektācijā, kas ļaus kameru izmantot pat ekstremālos (vismaz no kameru viedokļa) apstākļos, kad cita tipa kameras vienkārši nebūtu izmantojamas. Diemžēl komplektā nav saites, kas ļautu kameru nostiprināt pie galvas, bet šādu aksesuāru var iegādāties atsevišķi SJCAM mājaslapā.
Tas, ka ne visi aksesuāri ir kameras komplektā, aktualizē jautājumu par citu ražotāju aksesuāru savietojamību, kas iespējams jau ir jūsu rīcībā. Par to, vai SJCAM ir aksesuāri ir savietojami ar, piemēram, GoPro aksesuāriem spriest nevaru (bet šķiet, ka vismaz daļēja savietojamība ir), jo man šobrīd pa rokai nav neviena GoPro izstrādājuma, tomēr SJCAM un GoPro aksesuāru savietojamība skrūves stiprinājuma līmenī ir nodrošināta. Tas nozīmē, ka varat, piemēram, noskrūvēt SJCAM kameras (jebkuras) ūdensdrošo ietvaru, pieskrūvēt tam jebkuru GoPro stiprinājumu un šādi izmantot visus pieejamos aksesuārus.
M20 testa komplektā ietilpst arī teleskopiska nūja kameras turēšanai ar tālvadības pulti un vēl papildu tālvadības pults rokas pulksteņa formātā (abi nopērkami SJCAM Latvija mājaslapā). Ērti ir tas, ka abas tālvadības pultis ir identiskas un izņemamas no ietvara. Tātad, ja ir vēlme, var izmantot tikai vienu pulti, to attiecīgi pārliekot no stiprinājuma pie teleskopiskās nūjas aprocē un otrādi.
Abas kameras, kā jau minēts, aprīkotas ar žiro stabilizācijas mehānismu, kas, kā apgalvo ražotājs, kompensē vertikālās kameras svārstības. Un jāatzīst, tas darbojas tiešām labi. Ejot uzņemti video ir itin stabili un noteikti neradīs noslieci uz jūras slimību, kā mēdz būt, ja video uzņem ejot.
Video paraugi – pa kreisi ar stabilizāciju, pa labi bez stabilizācijas
Vēl abām kamerām kopīga lieta ir iespēja izmantot SJCAM ZONE aplikāciju viedtālruņiem. Tā ir vienkārša aplikācija, kas ļauj attāli vadīt tālrunim caur WiFi pievienotu kameru. Aplikācija ļauj kadrēt attēlu, jo tālruņa ekrānā redzams tas, ko “redz” kamera. Lietotājs var pārslēgt kameru no videorežīma foto režīmā un atpakaļ.
SJCAM M20
M20 ir vieglākā, spējīgākā un jaunākā SJCAM kamera. Tā sver tikai 55 g, kas ir par 14 g mazāk nekā M10+, tādēļ ir labi piemērota uzņemšanai no drona. To var izmantot arī kā satiksmes reģistratoru, jo kameras iestatījumos ir opcija, kas ieslēdz režīmu, kad kamera uzsāk ierakstu tad, kad to pieslēdz USB barošanai, t.i. ieslēdz auto aizdedzi. Bet, protams, un droši vien galvenokārt M20 izmantosiet kā piedzīvojumu kameru.
Kameras lielākā izšķirtspēja iestatījumos ir 4K, tomēr video ar tik lielu izšķirtspēju uzņemt nevar. 16MP Sony IMX206 CMOS BSI (pikseļu izmērs 1.34 µm, diagonāle 7.77 mm, izmērs 1/2.3, proporcija 4:3) sensors komplektā ar Novatek NTK96660 čipsetu nodrošina 2.5K (2880×2160) video uzņemšanu. Ražotājs jau to arī neslēpj, specifikācijā norādot, ka 4K ir interpolēta izšķirtspēja. Bet 1080p un 2K režīmos uzņemtie video ir pilnā izšķirtspējā un to kvalitāte jāatzīst, ir laba.
Un te nevar vēlreiz neminēt žiro stabilizāciju. Tā M20 un arī M10+ darbojas teicami kompensējot vertikālās vibrācijas pat ar stipri lielu amplitūdu. Šī īpašība abas kameras izceļ konkurentu vidū, jo ja video stabilizācija tiek veikta elektroniski bieži ir tā, ka uzņemtajā video var būt redzami dažādi stabilizācijas dēļ radušies artefakti. Saprotams, ka žiro stabilizācija, kas ir mehāniska stabilizācija, tādus nerada.
M20 aizmugurē ir neliels krāsu ekrāns, kas noderīgs gan skatu meklēšanai, gan arī iestatījumu veikšanai un arī uzņemto attēlu un video caurskatīšanai. Te gan jāpiebilst, ka navigācija starp izvēlnēm ir tik ērta, cik ērtu to var izvedot ar nedaudzajām pogām, kas kamerai ir. Tātad ne īpaši ērta. Bet, protams, var piešauties un visu iestatīt kā vēlaties.
Kameras akumulatoru, kas ir nomaināms, var izlādēt uzmantojot microUSB portu vai arī atsevišķi nopērkamu ārējo akumulatoru lādētāju. Un, ja plānojat kameru izmantot aktīvi, iesaku iegādāties pārīti papildu akumulatoru, jo ar vienu uzlādi dienas aktivitātēm noteikti nepietiks.
microUSB izmantojams arī savienojumam ar datoru, kas ļauj no kameras iegūt uzņemto materiālu. Savukārt situācijās, kad vienīgais uzņemto labumu atrādīšanas veids ir televizors, labi noderēs kameras micro HDMI ports.
Kamera, protams, uzņem arī bildes. Te gan jāsaka, ka tā ir tikai iespēja, kuras dēļ vien kameru iegādāties diez vai ir vērts, ja vien neplānojat uzņemt zemūdens skatus. Uzņemtie attēli galvenokārt ir labas kvalitātes, bet reizēm gadās pa kadram, kas nav īpaši izmantojams. Tas gan raksturīgi visām kamerām ar mazu fotosensoru.
Foto režīmā iespējams ieslēgt arī uzņemšanu RAW failos, kas paralēli JPG, atmiņas kartē ierakstīs datus tieši no sensora, kā jau RAW. Tomēr arī RAW ne vienmēr glābs situāciju un dažas uzņemtās bildes, pēc RAW apstrādes, ir tikai nedaudz labākas par pašas kameras veidotajiem JPG.
Bez minētajiem FHD, 2K, 2.5K un standarta foto 16 MP režīmiem ir arī citi. Video Lapse, kas ir režīms, kad video tiek veidots uzņemot pa kadram ar lielāku intervālu (time-lapse), Slow Rec (720p@120fps vai VGA@240fps), Photo Lapse (uzņem foto ik 3, 5, 10 vai 20 sekundes) un Burst Mode (3, 5 vai 10 foto).
Vēl par aprīkojumu. Jau minētais ūdens un tātad arī putekļu drošais kameras ietvars to pasargās līdz 30 m dziļā ūdenī. Gan jau arī dziļāk var iet, bet specifikācija saka – 30 m. Labi noderēs minētā teleskopiskā nūja. Tā ļauj kameru pacelt krietni virs galvas, kas noderēs, piemēram, esot pūlī. Un komplektā esošā tālvadības pults nodrošina papildu ērtības, jo ļauj uzņemt video un foto kamerai nepieskaroties. Ikdienā lietojot es personīgi par visērtāko uzskatu pults lietošanas veidu, kad tā ir izņemta no ietvara un atrodas kabatā. Tad to var ātri paņemt rokā un sākt darboties. Tāda pati pults ir rokas pulksteņa tipa aprocē, kas ir cita M20 papildu iegādājama opcija. Arī to var izņemt no rokas siksnas un izmantot pašu par sevi.
Verdikts par M20
Ja jums ir nepieciešama neliela un viegla kamera ar žiro stabilizāciju, ko piestiprināt dronam, ir grūti nošaut garām, izvēloties M20. Tomēr, ja plānojat daudz fotografēt un svarīga katras uzņemtās bildes kvalitāte, iespējams, var atrast citu alternatīvu. M20 pluss ir, ka tās standarta komplektācijā ir ar konkurentiem salīdzinoši daudz dažādu stiprinājumu. Un iespēja nomainīt akumulatoru ir papildu ērtība, kas daudziem konkurentiem nepiemīt.
Svarīgākie SJCAM M20 parametri
- Video: 4K, 24fps (2880×2160); 2K, 30fps; 1080p, 60fps; 720p, 60fps
- Horizontālā skata lauks (grādi): 170
- Video formāti: MP4, MOV
- Ekrāns: 1.5 collas
- Aprīkojums: Wi-Fi; skaļruņi
- Aksesuāri: līdz 30 m ūdensdrošs ietvars, vaļējs ietvars, dažādi pašlīpoši stiprinājumi, jostas klipsis, statīva stiprinājums
- Pieslēgvietas: micro USB, micro HDMI, microSD slots
- Izmēri: 54x40x24 mm
- Svars: 55 g
- Aptuvenā cena EUR: 180
Svarīgākie SJCAM M10+ parametri
- Video: 2K @30fps 2560*1440; 1080P @60/30fps; 720p @30/60/120fps; WVGA @240fps
- Horizontālā skata lauks (grādi): 170
- Video formāti: MP4
- Ekrāns: 1.5 collas
- Aprīkojums: Wi-Fi; skaļruņi
- Aksesuāri: līdz 30 m ūdensdrošs ietvars, dažādi pašlīpoši stiprinājumi, jostas klipsis, statīva stiprinājums
- Pieslēgvietas: micro USB, micro HDMI, microSD slots
- Izmēri: 4.31 x 4.43 x 4.82 cm
- Svars: 69 g
- Aptuvenā cena EUR: 170
Nedaudz par M10+
M10+ savā ziņā var uzskatīt par M20 vecāko māsu. Tā veidota, ar žiro stabilizāciju papildinot M10 modeli. Iespēju ziņā šī kamera ir līdzīga M20, bet ir dažas atšķirības, kas vairāk gan skar tehniskos parametrus, nevis režīmu dažādību vai uzņemšanas kvalitāti.
M10+ ir 12 MP sensors un tātad tā uzņem 12 MP bildes. Maksimālā video izšķirtspēja ir 2K (2560×1440). Var jau būt ka es kļūdos, bet tīri vizuāli, šķiet, ka M10+ video, kas uzņemti 2K izšķirtspējā ir pat kvalitatīvāki nekā tie, kas uzņemti ar M20. Bet tas ir subjektīvs spriedums. Ja ir vēlme, varat mēģināt izvērtēt paši, caurskatot video paraugus YouTube, kas kā ierasts, pievienoti publikācijai.
M10+ var izmantot arī kā satiksmes reģistratoru. Tālvadībai izmantojama SJCAM aplikācija viedtālruņiem. Diemžēl nav izmantojama tālvadības pults, kas ir patiesi ērts M20 papildinājums.
Verdikts par M10+
M10+ ir nedaudz smagāka par M20 un tai nav tālvadības pults. Citādi būtisku atšķirību starp kamerām nav. Jā M10+ ir kuba formas kamera, M20 vertikāli izstiepta, bet tās visdrīzāk ir nebūtiskas nianses. Un, kā jau minēts – M10+ man šķiet (tas ir subjektīvs viedoklis) uzņem nedaudz labākas kvalitātes video. Bet ja jāiesaka kuru kameru izvēlēties, tad atliek secināt, ka izvēle ir katra potenciālā lietotāja paša ziņā.
M20 video paraugi YouTube
M10+ video paraugi YouTube
M20 foto paraugi Flickr
M10+ foto paraugi Flickr
Source: Zparks