Seniori baidās no IT, tādēļ pārmaksā par to, ko varētu saņemt bez maksas. Ko darīt labāk?

Viena no Latvijas Digitālajām aģentēm Tamāra Svirbuta uzsver – digitālie rīki ir iespēja ietaupīt laiku un naudu. Tamāra Svirbuta ir Saldus novada slāvu tautu kultūras biedrības “Živica” vadītāja, kas ir pensionāre un vada kultūras biedrību.

Tamāra stāsta:

“Daudzi mana vecuma cilvēki – seniori baidās no datora, interneta un dažādām lietotnēm, tādēļ pārmaksā par daudzām lietām, ko citkārt varētu saņemt bez maksas.  Arī es uzskatīju, ka, piemēram, e-parakstu mobilajā tālrunī (eParaksts mobile) lietot ir sarežģīti. Taču, apmeklējot digitālo aģentu mācības, es atskārtu, cik digitālie rīki ir vienkārši un ērti, ja vien ir kāds kurš Tev visu parāda. ”

Tamāra ir pensionāre un vada kultūras biedrību. Kā pensionārei, Tamārai ir vairāk brīva laika, tādēļ biedrības dalībnieki Tamāru deleģēja doties uz digitālo aģentu mācībām, lai viņiem vēlāk visu izstāstītu. Arī ikdienā pie Tamāras vēršas paziņas un lūdz palīdzību noskaidrot dažādus jautājumus.

Liekas tik vienkārši – atrast kaut ko internetā. Bet visi to nevar. Baidās, nemāk vai nav iekārtu.

Tamāra: “Es meklēju informāciju internetā un viņiem stāstu. Ne vienmēr visu var atrast, taču informācijas ir ļoti daudz. Arī turpmāk kā digitālā aģente es vēlos stāstīt savas biedrības dalībniekiem, tuviniekiem un citiem senioriem, cik lieliskas un vienkāršas ir dažādas mobilās lietotnes, interneta vietnes un citi digitālie rīki, par kuriem viņi vēl nezina un tādēļ neizmanto. Protams, lai digitālos rīkos jēgpilni izmantotu – ir jāizpilda dažādas darbības un tas cilvēkam šķiet sarežģīti, bet, ja vienreiz tam izej cauri, nākamajā reizē jau būs vienkāršāk.”

Bez datorprasmēm iztikt būs arvien grūtāk

Arī Tamāra bija spiesta iemācīties strādāt ar datoru, jo tagad daudzas lietas notiek elektroniski. Kad pirmo reizi Tamāra devās uz datoru kursiem, viņa bija pirmā un vienīgā šajā grupā, faktiski tikai mācēja datoru tikai ieslēgt un izslēgt.
Lai gan kursi bija iesācējiem, visi pārējie jau mācēja darboties ar vienkāršākām programmām.

Tamārai gāja ļoti grūti, taču viņa iemācījās

Tamāra: “Piemēram, es gatavoju biedrības atskaites, rakstu projektus – viss jāiesniedz elektroniski. Tas ne tikai ir ērtāk, bet arī ātrāk. Lietoju arī portālu Latvija.lv, piemēram, maksāju un deklarēju nodokļus par pirkumiem internetā.”

Jā, katru dienu var apgūt ko jaunu!

Tamāra: “Digitālo aģentu mācībās uzzināju, ka arī es – seniors, varu iesniegt deklarāciju (iedzīvotāju ienākumu) Valsts ieņēmumu dienestā un saņemt atpakaļ daļu naudas, ko esmu iztērējusi. Es to līdz šim nedarīju, man nepatika kārtot papīrus, bet šogad obligāti iesniegšu! Turklāt ir arī mobilā lietotne, kurā var nofotografēt čekus un sistēma tos uzreiz pievieno deklarācijai.”

Interesanta ir arī mobilā lietotne “Ceļo droši”, kas sniedz padomus, kā sagatavoties ceļojumam. Tamāra ar biedrību nereti dodas ceļojumos – gan pa Latviju, gan ārpus tās, tādēļ šāda informācija ir ļoti noderīga. Šādas un citas lietotnes un interneta vietnes ir ļoti noderīgas, vienkārši cilvēki par tām nav informēti, jo ne visi, arī strādājošie, ir saistīti ar datoriem., tādēļ Tamāra uzsver: “mans uzdevums būs viņiem šo visu informāciju parādīt”!


Source: Zparks