RTU aicina atklāt Visuma noslēpumus CERN izstādē

Iepazīstinot Latvijas iedzīvotājus ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) darbību un zinātniskajiem sasniegumiem, no 12. maija līdz 4. jūnijam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisināsies izstāde CERN – zinātnes paātrinātājs. Izstādes svinīgā atklāšana LNB notiks pirmdien, 14. maijā, plkst. 16.30, piedaloties valdības vadītājam Mārim Kučinskim, izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, kā arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektoram akadēmiķim Leonīdam Ribickim un CERN vadībai.

Pirms izstādes atklāšanas, plkst. 15.30, LNB Ziedoņa zālē ikviens interesents aicināts apmeklēt CERN zinātnieka Frederika Bordrī (Frédérick Bordry) lekciju angļu valodā «Present and future high-energy accelerators at CERN. Innovation, technical challenges». 

Izstādē apmeklētājiem būs iespēja spert piecus soļus pretī nezināmajam, meklējot atbildes uz jautājumu, kā izcēlies Visums, un iepazīstoties ar CERN fundamentālās fizikas pētījumiem. Sperot pirmo soli, varēs izzināt Lielo sprādzienu, sperot otro, – paviesoties daļiņu un matēriju zonā, trešajā solī varēs atklāt Visuma noslēpumus, ceturtajā – iepazīt Lielo hadronu paātrinātāju, ar kura palīdzību atklāja Higsa bozonu, un piektajā – uzzināt, kā ikdienā mums palīdz CERN zinātniskie atklājumi.  

Izstāde LNB būs apskatāma katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00 un brīvdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieeja – bez maksas.

Īpaši izstādē tiek gaidītas 7-12. klases skolēnu grupas, kurām būs iespēja bez maksas gidu pavadībā izzināt CERN. Skolēniem skaidros daļiņu fizikas pamatprincipus un demonstrēs, kā pasaules izcilākie zinātnieki cenšas atklāt vēl nezināmas daļiņas, lai gūtu dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos.

Skolēnu grupām ekskursijas dienā tiek piedāvāta arī iespēja apmeklēt kādu no RTU fakultātēm, piesakoties RTU mājaslapā.

Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi iepazīties ar CERN darbu, jo Latvijas valdība ir pieņēmusi lēmumu sākt valsts iestāšanās procesu CERN. Latvijas zinātniekiem dalība CERN pavērs iespējas piedalīties CERN zinātnes projektos, doktorantiem — izstrādāt promocijas darbus CERN, savukārt uzņēmējiem – pretendēt uz CERN pasūtījumiem.


Source: Zparks