RTU 160 gadi un spilgtākās personības – dokumentālajā filmā «Paātrinājums»

Spilgtākās personības, kuras Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) veido jau 160 gadus, ir iemūžinātas RTU 160. jubilejai veltītajā dokumentālajā filmā «Paātrinājums», kas atklāj gan inženierzinātņu izglītības vēstures lappuses, gan zinātnieku stāstus un studentu dzīvi mūsdienās. Filmas pirmizrāde notiks RTU jubilejas nedēļā, 11. oktobrī plkst. 17.00 RTU auditoriju mājā «Domus Auditorialis», Zunda krastmalā 8, Ķīpsalā.

Filma, kuras režisore ir Indra Vaļeniece, tapusi RTU 160. jubilejas gadā, un tajā savus RTU stāstus atklāj universitātes vadošie mācībspēki un zinātnieki, pārstāvot plašo RTU studiju virzienu un zinātnes jomu spektru. «Paātrinājums» – tā ir universitātes attīstība 160 gadu garumā kopš 1862. gada 14. oktobra, kad durvis studentiem vēra Rīgas Politehnikums (tagad – RTU) – pirmā augstskola Latvijā.

RTU nosaukumi atbilstoši laikiem un varām ir mainījušies, taču būtība paliek nemainīga – RTU visus 160 gadus ir bijusi Latvijas tautsaimniecības balsts, sagatavojot inženierzinātņu speciālistus un sniedzot ieguldījumu zinātnē gan ar jaunām zināšanām, gan produktiem un tehnoloģiskajiem risinājumiem.

Aiz katra RTU pētījuma, aiz katra licencēta produkta, aiz katra inovatīva prototipa ir cilvēks, zinātnieku komanda, kas veido RTU un tās stāstu cauri gadu desmitiem. Filma atgādina gan par RTU pamatlicējiem, gan stāsta par centīgiem studentiem, vēlāk – zinātniekiem un inženieriem, kuri 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā, balstoties uz Politehnikumā iegūtajām zināšanām, ir radījuši produktus un atklājumus, kas cilvēku dzīvi ietekmē arī 21. gadsimtā. Bet pamatā filmā iespējams sastapt mūsdienu zinātniekus, kuri katrs savā jomā turpina savu skolotāju pētījumus un ir atraduši savu ceļu zinātnē – gan Latvijā, gan starptautiskajā arēnā.

RTU 160 gadi ir Latvijas tehnisko zinātņu vēstures pamatā. Baltijas muižniecība dibināja Rīgas Politehnikumu, jo tolaik Krievijas impērijā, kuras sastāvā atradās arī Latvija, valdīja tehniskā atpalicība un vajadzēja attīstīt pašiem savu ražošanu, tāpēc bija nepieciešami inženieri un citi tehniskie speciālisti. Rīgas Politehnikumu veidoja pēc tolaik labāko – Cīrihes un Karlsrūes – augstskolu parauga, un par pirmo augstskolas direktoru jeb rektoru no Vācijas uzaicināja Ernstu Nauku. Šodien RTU ir vienīgā daudznozaru tehniskā universitāte Latvijā. Tās deviņās fakultātēs studenti iegūst daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kā arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs.

Filmas «Paātrinājums» pirmizrāde ir tikai viens no RTU 160. dzimšanas dienas pasākumiem, kas tradicionāli notiek jubilejas nedēļā, šogad – no 10. līdz 14. oktobrim. 10. oktobrī norisināsies RTU Vēstures diena, kurā atklās RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra sagatavoto zinātnisko monogrāfiju «Rīgas Tehniskās universitātes olimpieši 110 gados. 1912–2022». 11. oktobrī RTU vadība, darbinieki un studenti pieminēs RTU bijušos rektorus, dodoties uz viņu atdusas vietām. Savukārt 14. oktobrī RTU Zinātniskās konferences plenārsēdē apbalvos zinātniekus, kas sasnieguši izcilus rezultātus pētniecībā vai spējuši pašu radītos produktus veiksmīgi komercializēt, bet Senāta svinīgajā sēdē suminās labākos mācībspēkus un Goda doktorus. Jubilejas nedēļa noslēgsies ar RTU kultūras kolektīvu  koncertu.

Sagatavots izmantojot RTU preses materiālus.

RTU


Source: Zparks