Canon EOS ar trim cipariem nosaukumā ir cenas/iespēju ziņā pievilcīgākā Canon DSLR sērija. Jau pierasts, ka laiku pa laikam iznāk jauni šīs sērijas kameru modeļi, kas ir kaut kādā ziņā labāki par priekštečiem. Šoreiz sēriju papildina (pirms kāda gada) uzreiz divas kameras – 750D un 760D. Apskatām iespējām un funkcijām bagātāko 760D, kas testu vajadzībām tika komplektēta ar EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS (diemžēl bez STM motora) objektīvu.
Kamera
EOS 760D nenoliedzami ir domāta entuziastiem jeb ierastākās kategorijās – pusprofesionāļiem (lai kas tie arī nebūtu), kuri jau apguvuši sākuma līmeņa spoguļkameras (piemēram 1200D, ja no Canon staļļiem) izmantošanas priekšrocības un vēlas ko vairāk. To apliecina arī kameras parametri un iespējas, no kurām daža laba, aizgūta no dārgākām kamerām.
Pirmais, ko jāizceļ, ir jaunais 24 MP CMOS sensors, ko papildina DIGIC 6 procesors. Nav noslēpums, ka Canon savās trīs ciparu EOS kamerās kopš 550D (tātad 550D, 600D, 650D, 100D un 700D) izlaišanas izmanto praktiski vienādus 18 MP sensorus. 750D un 760D ir pirmās kameras ar jauno sensoru, kas beidzot panāk lielākos konkurentus Nikon un Sony, kam 24 MP APS-C sensors apritē ir jau labu laiku.
Auto fokusa sistēmu veido Canon Hybrid CMOS AF III, kas tiek izmantota “live view” režīmā un uzņemot video, un 19 krustveida AF punkti, ko izmanto fotografējot. Būtisks uzlabojums salīdzinot ar iepriekšējiem modeļiem, bet nekas graujošs, ja aplūko konkurentu piedāvājumu.
Citas lietas, kas izceļ 760D ir melnbaltais informācijas displejs kameras virspusē. Īpašība, kas raksturīga krietni dārgākiem aparātiem. Jāpiebilst, ka 750D šāda displeja nav.
.frb-swiper-container{width:100%;height:100%;}
.frb-swiper-pagination {position: static; left: 0;text-align: center;width: 100%; padding-top:10px}
.frb-swiper-container .swiper-pagination-switch {display: inline-block;width: 10px;height: 10px;border-radius: 10px;background: #999;box-shadow: 0px 1px 2px #555 inset;margin: 0 3px;cursor: pointer;padding:0;float:none;}
.frb-swiper-container .swiper-active-switch {background: #fff;}
.frb-swiper-container .content-slide{padding:10px;}
.frb-swiper-container .swiper-image {display:block}
Noderīga būs arī horizontālā līmeņrāža funkcija. Video entuziastiem patiks HDR video režīms un Servo AF ‘live view’ režīmā (750D nav). Video var uzņemt līdz 1080/30p režīmā un, ja ir vēlme – izmantot arī ārējo mikrofonu, ja iebūvētais stereo mikrofons neapmierina. Video ekspozīciju var kontrolēt arī manuāli.
Skatu meklēšanai var izmantot optisko skatu meklētāju ar 95% tvērumu un 0.82x palielinājumu. Tātad veicot kadrēšanu skatu meklētājā, uzņemtie attēli bildes failā būs par 5% lielāki nekā redzams vizierī. No pieredzes, pie tā var piešauties, bet foršāk būtu, ja tas ko redz būtu arī tas, kas būs bildē. Ir 760D klases konkurentu kameras, kurām tā ir. Palielinājums, vai pareizāk sakot pamazinājums, ir normas robežās. Skatu meklētāji ar lielāku skatu (palielinājumu) ir dārgāku kameru īpašība.
Un protams, ja uzņemot attēlu ir neapciešams iekadrēt ļoti precīzi, var izmantot ‘live view’ režīmu un 3 collu atlokāmo un grozāmo, skārienjutīgo ekrānu. Tad bildē būs tieši tik kadra, cik redzams ekrānā.
Vēl viena interesanta jauna lieta ir iebūvētais WiFi raiduztvērējs (ne nu gluži jaunums principā, bet šādas proves EOS jā, jaunums). Tas ļauj ne tikai aši koplietot uzņemtos attēlus, ja nu tāda steidzama vajadzība rodas, bet arī izmantot viedtālruni kā kameras tālvadības pulti un skatu meklētāju ‘live view’ režīmā, gan tikai bildēm, ne video. Turklāt kameru un tālruni var sapārot (ja tā var teikt) izmantojot NFC, kas ir pavisam ērti, ja tālrunis vai planšete ar NFC ir pa rokai (iPhone 6 izrādās šis nedarbojas). Protams, kameru un tālruni savienot var arī tradicionālā veidā – izmantojot izvēlnes. Vēl tālrunī var caurlūkot uzņemtos attēlus, nomainīt kameras pulksteņa laiku un laika zonu.
Jaunums ir arī mirgojoša gaismas avota noteikšanas iespēja. Piemēram, dzeltenās ielu apgaismojuma lampas mirgo un uzņemto to gaismā, ir iespēja, ka eksponējot īsāku laiku, trāpāt mirgojošās gaismas minimuma brīdī un attēls nav pietiekami izgaismots. Šī funkcija nedaudz (burtiski par sekundes daļām) aiztur slēdža nostrādi, lai attēli vienmēr ir labi eksponēti. Pārbaudīju, tiešām darbojas lieliski. Pirmā Canon kamera ar šādu funkciju ir Canon EOS 7D Mark II.
Tehniskie parametri:
- Attēla izmērs: 6000 x 4000, 24 MP
- Attēla proporcijas: 1:1, 4:3, 3:2, 16:9
- Sensors: CMOS, Sensor size APS-C (22.3 x 14.9 mm), 25 MP
- Procesors: DIGIC 6
- ISO: Auto, 100-12800 (paplašināms līdz 25600)
- Fokusa attāluma reiznātājs: 1.6×
- Ekrāns: grozāms, 1 040 000 punktu, 3 collu, skārienjutīgs TFT-LCD
- Slēdzis: 30 – 1/4000 sek., 5.0 fps
- Video: MPEG-4, H.264 formātā. 1920 x 1080 (30p, 25p, 24p), 1280 x 720 (60p, 50p), 640 x 480 (30p, 25p)
- Atmiņas kartes SD/SDHC/SDXC
- Pieslēgvietas: USB 2.0 (480 Mbit/sec), mini-HDMI, mikrofona ieeja, 802.11b/g/n ar NFC
- Tālvadība: pa vadu vai ar viedtālruni
- Akumulators: LP-E17 litija-jonu
- Svars: 565 g
- Izmēri: 132 x 111 x 78 mm
- Aptuvenā cena kamerai bez objektīva €: 760D ap 640, 750D ap 560
Un HDR video. Tā ir interesanta un jauna iespēja, bet ir arī ierobežojumi. Pirmkārt, HDR video pieejams tikai kādā no pamata režīmiem (kas nav M, AV, TV, P). Otrkārt, var uzņemt maksimāli tikai 720p video. Citādi šī iespēja ir visai noderīga un ļaus vaļu dažam labam video eksperimentam.
Uzņemšana
Rokā kamera guļ labi un vadības pogas un sviras ir izvietotas ērti un pārdomāti. Ir jūtams, ka kameru veidojuši lietpratēji.
Interesanti, ka, uzņemot vairāk nekā citkārt, gribējās (šķita ērtāk konkrētos apstākļos) izmantot ‘live view’. Iespējams tādēļ, ka tad kameru var, piemēram, pacelt virs galvas vai novietot tuvu zemei. Iespējams tādēļ, ka ‘live view’ režīmā autofokuss strādāja ļoti labi, gandrīz tikpat labu, kā uzņemto “pa vecam”.
Arī video režīms ir ērts un uzņemtie video kvalitatīvi. Noteikti noderīga ir iespēja izmantot ārējo mikrofonu. Ja ir pavisam krēslains, autofokuss gan mēdz samulst bet pēc laika atrod kam “pieķerties” un bilde atkal ir asa. Patīkama ir iespēja manuāli iestatīt video ekspozīcijas parametrus, kas nemaz tik populāra iespēja Canon kamerām līdz šim nav bijusi, nu ja salīdzina ar konkurentiem.
Verdikts
Canon faniem patiks jaunais sensors (beidzot tas ir klāt). Attēli ir asāk un ar lielāku pikseļu skaitu. Ja vēlaties spoguļkameru, kas uzņem labas bildes, un nepievils gandrīz nekad, Canon EOS 760D ir īstā izvēle. Ja nav domu daudz uzņemt video, var ietaupīt kādu € un iegādāties Canon EOS 750D, kas fotogrāfē precīzi tāpat kā 760D, bet kam ir mazāk video iespēju (sk. šo rakstu). Tomēr, ja vārdi dinamiskais diapazons nav sveši, vai ir vēlme iegūt šīs klases kameru ar vēl labāku AF sistēmu, ir vērts palūkoties uz kādu DSLR ar Sony senosru (Sony SLT un vairums Nikon DSLR).
Foto paraugi Flickr
Video paraugi YouTube
Source: Zparks