Baltic Mobile Congress. Sākums Baltijas lielākajai mobilo tehnoloģiju konferencei.

Baltijas mēroga mobilo tehnoloģiju pasākums?! Sen bija laiks! Sava veica lielais Barselonā notiekošais MWC, tikai Viļņā un pārsvarā ar Baltijas dalībniekiem. Pirmais. Kādam vajadzēja uzņemties iniciatīvu, un tas ir Samsung. Kāpēc Lietuva? Gan pircēju skaita ziņā lielāks tirgus un lielāks uzņēmumu skaits.

Savā ziņā dīvaini, viedtālruņi ir visiem, visi lietojam dažādas aplikācijas un risinājumus, kas iespējami tikai mobilajā tālrunī, taču tieši mobilo tehnoloģiju pasākumi pie mums nav radīti. Domāju, varam uzskatīt, ka šis nebūs arī pēdējais. Vai nākamais varētu notikt Rīgā?

Viļņa

Viļņas mērs Remigijs Šimašis, atklājot pasākumu, kā vienu no Viļņas priekšrocībām minēja to, ka tieši Viļņa ir labākā (mobilākā) pilsēta, jo viņiem ir pat vienota aplikācija visiem transporta veidiem. Vispār jau mums Latvijā ir Mobilly, neesam ne par matu sliktāki, taču par cik Viļņas aplikāciju neesmu lietojis, nevaru spriest, varbūt viņiem tiešām tā ir labāka.

Savukārt Samsung Baltijas mobilo risinājumu vadītājs Simonas Skupas minēja, ka viena no lielākajām tendencēm mobilo sakaru jomā ir mobilo tehnoloģiju izmantošana tieši biznesa vajadzībām un ir jauni biznesa veidi –  uzņēmumi, kas ir iespējami tikai tādēļ, ka ir šīs mobilās tehnoloģijas, un tie strādā tikai un vienīgi mobilajā vidē.

Samsung iniciatīva

Filips Čojs, Baltijas Samsung vadītājs, Eirokomisāra Andriusa Ansipa apsveikumu konferencei parādīja kā Twīta ekrānšāviņu. Manuprāt tas daudz liecina par mobilo risinājumu kultūru.
Starp citu, beidzot pasākums Baltijas valstīs ar amatpersonu uzrunām, kur neviens neko nerunāja “no lapiņas”.

Globālā Samsung uzņēmuma marketinga pārstāvis Džejs Taks, prezentējot Samsung digitālās transformācijas redzējumu turpmākajiem gadiem, uzsvēra 4 tendences – mobilu darbaspēku, drošību, pielāgojamus risinājumus un sadarbību starp ekosistēmām. Viņaprāt valsts organizācijām priekšā ir milzīgi izaicinājumi un valstij ir ļoti kritiski jāskatās uz saviem pakalpojumiem, ko tā sniedz saviem pilsoņiem un veidiem kā šie pakalpojumi tiek sniegti. Viens no piemēriem tika minēts Lielbritānijas policijas darbs, digitalizācija un risinājumi, kas pieejami policistiem reidu un apgaitas laikā. 

Tomēr interesantākie piemēri saistās ar komercsektoru, kur mobilās iekārtas tiek izmantotas dažādām biznesa iespējām un jaunu uzņēmējdarbības veidu izveidei. Finanšu pakalpojumi, mazumtirdzniecība, dažādu servisu pieejamība un iespēja to attīstīt, lai nākotnē šie pakalpojumi mūsu vārdā būtu pieejami arī mākslīgajam intelektam mūsu tālruņos. 

Samsumg ir ievērojami pievērsies Eiropas dzelzceļa kompānijām, kuru konduktori izmanto specializētus mobilos tālruņus. Baltijas valstīs pielāgoti Samsung tālruņi ir Pasta darbiniekiem. 

Lūk ko var panākt ar savu ražošanu, pārdošanu, loģistiku, serveriem, procesoriem un “enterprise” risinājumiem. Arī Knox ir iemantojis uzņēmumu uzticību un tie sāk uzticēties mobilajam tālrunim kā drošai ierīcei, ko izsniegt darbinieku rokās ar kontrolētu datu piekļuvi un aizsardzību.

Ievērojams uzsvars uz 5G

Kongresā izteikti tika pieminēta straujā 5G tīkla un iekārtu attīstība.  5G ir ātrs – līdz 20 gbps ar 1ms latency, turklāt “passive connectivity” nodrošina, ka vienlaicīgi var tikt apkalpoti teju miljons ierīču viena kvadrātkilometra rādiusā. Tas mainīs visu ražošanā un loģistikā. Automatizētas noliktavas un komplektācija faktiski notiek jau šodien un pat ja tas notiek tikai dažās vietās, varam būt pilnīgi droši, ka rītdien tā būs visur. Tas nozīmē arī ļoti daudz darbavietas, kas nebūs nepieciešamas, tādēļ pievēršam uzmanību mūžizglītībai.

Samsung Networks Europe tīkla vadītājs Tomass Rīdels uzsvēra 5G ieviešanas saistīto rūpniecības un citu industriju transformācijas nenovēršamību. Turklāt ar samazinātām izmaksām, jo nebūs nepieciešami vadi, rakšanas, vilkšanas atļaujas utml. Arī lieli augsti torņi vairs nebūs nepieciešami, jo pietiks ar apgaismes stabos uzstādītām neliela izmēra komunikācijas iekārtām. Skaidrs, ka Eiropas valstīs, kuras šobrīd vēl esam apsteiguši interneta ātruma ziņā, 5G pavērs iespēju ātri un lēti piedāvāt risinājumu sniegt ātru interneta pieeju pilsētu iedzīvotājiem, kur esošā vadu infrastruktūra par labu interneta ātrumu neļāva runāt. 

Turpmāko gadu laikā mēs piedzīvosim izteikti strauju visu mūsu ikdienas mājas un darba iekārtu pievienošanos tīklam, to attālinātu vadību un pašnoteikšanos. 

Šajā sakarā ir izteikti svarīgi tam visam nodrošināt uzticamību. No tā ir atkarīga mūsu drošība. Cilvēki pērk un pievieno savam mājas vai biroja tīklam dažādas viedās ierīces, sākot ar tosteriem un beidzot ar drukas iekārtām. Ņemot vērā, ka tie paši par sevi nesatur datus, pircēji īpaši necenšas tos sargāt tīklā, taču tīklā jums ir arī citas jūsu iekārtas – datori, mobilie tālruņi un ticiet, ka tieši “nevainīgais” tosters tiks izmantots, lai ielauztos jūsu tīklā un inficētu vai izmantotu jūsu resursus.

Tādējādi, iespējams, neērtus brīžus piedzīvosiet, ja jūsu viedais 5G ledusskapis izdomās dumpoties vai arī tiks uzlauzts, taču pilnīgi cits līmenis ir 5G ieviešana veselības uzraudzības, neatliekamās palīdzības vai ugunsdzēsēju darbā. Savukārt uzņēmēji, kuri rūpnīcas vai noliktavas vadīs 5G tīklā pat iedomāties nevēlēsies, kādus zaudējumus radīs viena kļūda sistēmā vai drošības caurumi.

Joprojām fokusā – drošība

Kā nodrošināt drošu iekārtu izstrādi, nosargāt informāciju un lietotāju datus laikmetā, kad mums apkārt ir neskaitāmi sensori, kas to ražo?

Līdz šim Knox ir savi labi parādījis kā uzticams risinājums mūsu mobilo iekārtu drošībai, sekojoši ir loģiski, ja tas tiks attīstīts un pielietots arī viedkamerās, automašīnās un mājokļa vadībā. Savukārt ar Knox platformu uzņēmumiem un E-FOTA versiju kontroli, uzņēmumu IT personāls nodrošinās visai kontrolētu vidi, kurā jāstrādā visiem uzņēmumu darbiniekiem ar uzņēmuma iekārtām.

Arī pašām iekārtām dati ir jāšifrē ciet un vaļā vismaz tik ātri, jāsūta tīklā, jāsaņem un jāsaprot, vai šiem datiem var uzticēties. Šīs iekārtas var apmācīt, tām var uzstādīt labāku programmatūru ar gudrāku aizsardzību, taču tā nespēs reaģēt nestandarta situācijās.

Šajā brīdī ir jāpiemin mākslīgais intelekts.

Futūrists Maikls Lādens konferencē ieskicē nākotnes scenārijus, kas protams, ir pozitīvi un ieviesīs pārmaiņas gan izklaides biznesā, gan dažādos algoritmos, kas mums palīdz izvēlēties preces un atvieglot ikdienas lēmumu pieņemšanu.


Source: Zparks