Astronomijas entuziasti un arī daudzi, kas par to aktīvi neinteresējas, atceras 2012. gada Venēras tranzītu, jo prese to atspoguļoja diezgan plaši. Un kā nu ne, nākamais Venēras tranzīts būs vērojams vien 2117. gadā. Šogad, 9. maijā būs iespēja vērot Merkura tranzītu, kas notiek biežāk, tomēr ne bieži – reizi 3 līdz 13 gados.
Iepriekšējo reizi tas bija vērojams pirms 13 gadiem, bet nākamo reizi būs vērojama pēc trim gadiem. Uz Saules fona vairāku stundu garumā būs novērojams Merkurs. Rīgā tāpat kā pārējā Eiropas teritorijā šis notikums būs vērojams no pēcpusdienas plkst. 14:11 līdz pat saulrietam (līdz plkst. 21:00-21:31 atkarībā no vietas Latvijā). Šajā brīdī Saule atšķirsies no ierastās ar to, ka uz tās gandrīz pa vidu būs neliels melns aplis, kas 7 stundu laikā lēnām pārvietosies pāri Saules diskam. Diemžēl ar neapbruņotu aci šo notikumu vērot nevarēs, jo Merkurs ir šādam novērojuma par mazu. Ir nepieciešams ar speciālu filtru aprīkot teleskops vai tālskatis.
Rīgā organizēti Merkura tranzīta novērojumi notiks 9. maija pēcpusdienā Daugavmalā pie Swedbank ēkas no plkst. 14:11 līdz aptuveni plkst. 19:00. Plānots, ka šajos novērojumos piedalīsies arī Mobilā observatorija. Tur plānoju būt arī es. Aicināti visi interesenti!
Nekad nevērojiet Sauli caur tālskati, binokli vai teleskopu! Tas var nenovēršami sabojāt jūsu redzi! Tiešiem novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai patvaļīgi izvēlētas plēves materiāls.
Source: Zparks